[us_page_title description=”1″ align=”center”]
 1. خانه
 2. chevron_right
 3. تعمیر برد آیفون تصویری

چشمک زدن چراغ آیفون، صدای تق تق آیفون تصویری، پرش تصویر و باز نکردن درب از جمله مشکلات آیفون‌های تصویری است که به دلیل خرابی برد تغذیه آیفون تصویری رخ می‌دهد. برای رفع این مشکل‌ها می‌توان اقدام به تعویض یا تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری نمود.

معرفی انواع برد تغذیه آیفون تصویری

در گذشته عمده خانه‌ها و ساختمان‌ها از آیفون‌های صوتی استفاده می‌کردند. این آیفون‌ها تنها به یک برد تغذیه 12 ولت برای راه اندازی و تغذیه خود نیاز داشته داشتند. این ترانس در ورودی ساختمان و داخل جعبه تقسیم نصب شده و برای تامین برق کلیه آیفون‌ها جوابگو بود.

به مرور زمان و پیدایش آیفون‌های تصویری، استفاده از این برد‌ها دیگر جوابگو نبوده و از نوع دیگری از بردهای تغذیه استفاده می‌شود. زیرا که آیفون‌های تصویری نیاز به مصرف انرژی بیشتری برای نشان دادن تصویر دارند. بنابراین در این نوع آیفون، برای هر مانیتور از یک برد تغدیه آیفون تصویری استفاده می‌شود.

تفاوت اصلی برد تغذیه آیفون تصویری با صوتی در این است که برد تغذیه آیفون تصویری از نوع سوییچینگ بوده اما در آیفون‌های صوتی از برد تغذیه 12 ولت ساده استفاده می‌شود. دقت داشته باشید که از بردهای ساده 12ولتی نمی‌توان برای آیفون‌های تصویری استفاده کرد. دلیل این امر با توضیح نحوه عملکرد آن‌ها روشن می‌شود.

وظیفه برد تغذیه، تامین انرژی الکتریکی آیفون تصویری است. نحوه کار برد‌های ساده 12 ولتی به این صورت است که ولتاژ ورودی 220 AC را از برق شهر گرفته و تبدیل به ولتاژ خروجی 12 ولت DC با جریان دهی 2 آمپر می‌کند.

اما در برد‌های سوییچینگ، ولتاژ خروجی ثابت نیست و برای هر مصرف کننده یک ولتاژ متناسب با نیازش ارائه می‌دهند. به عنوان مثال اگر برد تغذیه سوییچینگ در بازه 12 – 24 ولت باشد و به آن مصرف کننده 12 ولت وصل کنیم، 12 ولت به آن ولتاژ می‌دهد و اگر مصرف کننده 24 ولت باشد، مقدار 24 ولت به آن می‌رساند.

برای تشخیص ظاهری بردهای سوییچینگ و ساده از یکدیگر، توجه داشته باشید که برد‌های سوییچینگ دارای دو عدد ترانس یا سیم‌پیچ هستند و هر سیم‌پیچ دارای بیش از دو پایه خروجی برای تامین ولتاژ‌های متفاوت است. اما در برد‌های ساده تنها یک ترانس وجود دارد. همچنین در این برد، ترانس یا سیم پیج دارای دو پایه ورودی و دو پایه خروجی است.

چرا برد تغذیه آیفون تصویری خراب می شود؟

برد تغذیه آیفون‌های تصویری نیز مانند هر وسیله الکترونیکی دارای طول عمر مشخصی بوده و پس از گذشت زمان ممکن است دچار خرابی و نقض شود. عوامل متعددی در این طول عمر و خراب شدن برد تغذیه آیفون‌ تصویری موثر هستند که در زیر به آن می‌پردازیم:

 • میزان نوسانات برق ساختمان یکی از فاکتور‌های تاثیر گذار در عمر برد تغذیه آیفون تصویری است.
 • ممکن است در صورت نصب اشتباه، دستگاه سری شدهو باعث خرابی برد تغذییه شود.
 • جنس قطعات بکار رفته در برد تغذیه آیفون تصویری نیز در کارکرد و طول عمر آن موثر است.
 • خراب بودن رله درب بازکن میتواند به برد تغذیه آسیب وارد کند.
 • در صورت نصب آیفون تصویری در مکان گرم (مانند بالای شوفاژ یا بخاری) امکان خرابی آن افزایش می‌یابد و طول عمر دستگاه را کاهش می‌دهد.
 • عدم استفاده از ترانس AC در برخی پنل‌ها و وعوامل دیگری که فشار بر روی برد تغذیه را افزایش می‌دهند.

از برترین متخصصین شهرتان رایگان قیمت بگیرید، با آن ها چت کنید و بهترین را انتخاب کنید.

تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری چگونه انجام می‌شود؟

قطعات بسیاری در برد تغذیه آیفون تصویری موجود است. اصولا امکان خرابی هر قطعه الکترونیکی وجود دارد اما این احتمال در برخی قطعات بیشتر از بقیه است. خازن‌ها، دیود یکسوساز، پل دیودی و ترانس از جمله قطعاتی هستند که احتمال خرابی آن‌ها بیشتر بوده و هر کدام تاثیر خود را در عملکرد آیفون تصویری دارند.

خازن

خازن وسیله ای الکتریکی است که از دو صفحه‌ هادی که با یک عایق از یکدیگر جدا شده اند، ساخته شده است. این وسیله می‌تواند بار الکتریکی را در خود ذخیره کند. کاربرد خازن در مدارات الکترونیکی DC، تنظیم ولتاژ DC است؛ به طوریکه اگر ولتاژ دارای نوسان باشد، وجود خازن مانع نوسان آن می‌شود و ولتاژ را صاف می‌کند.

تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری: تعویض خازن

مشکل اینجاست که خازن تنها قطعه ای است که امکان تست با مولتی‌متر را ندارد. اما در بسیاری از مدل‌ها، چشمک زدن چراغ آیفون و یا صدای تق تق آیفون تصویری به دلیل خرابی خازن و کم شدن قدرت جریان دهی برد تفذیه آیفون تصویری است. همچنین خازن بیشترین درصد خرابی را بین قطعات دارد. بنابراین برای تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری اولین قدم تعویض خازن‌ها است.

پل دیودی

از دیود یکسوساز برای یکسو کردن جریان در پل‌های دیودی استفاده می‌شود. در برد تغذیه آیفون تصویری، پل دیودی علاوه بر یکسوسازی و تبدیل ولتاژ AC به DC، از برگشت جریان نیز جلوگیری میکند.

این پل‌ها دارای انواع و شکل‌های مختلفی هستند.

تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری: نحوه تشخیص خرابی پل دیودی

تشخیص خرابی پل‌های دیودی به راحتی و توسط مولتی‌متر انجام می‌شود. برای این منظور، مولتی‌متر را در حالت ولتاژ AC قراردهید. دو پایه ورودی را اندازه بگیرید. ولتاژ اندازه‌گیری شده باید مقداری بین 12 تا 24 ولت داشته باشد. در صورت عدم مطابقت ولتاژ اندازه‌گیری شده با این بازه، باید سیم پیج را تست کنیم.

اما در صورتیکه عدد بدست آمدده بین 12 تا 24 داشت، بایستی ولتاژ دو سر پایه خروجی را اندازه گرفت. در صورتی که عددی بین 5 تا 12 ولت توسط مولتی‌متر نشان داده شد، پل دیودی سالم است. در غیر این صورت پل دیودی خراب بوده و باید تعویض گردد.

سیم‌پیچ

وظیفه سیم‌پیچ در مدار برد تغذیه آیفون تصویری تبدیل ولتاژ AC به AC با مقداری متفاوت است. در حقیقت ترانس در این مدار، ولتاژ 220 AC را از برق شهر گرفته و به ولتاژ 12 تا 24 ولت AC تبدیل می‌کند.

سپس این ولتاژ از طریق مدار به ولتاژ DC تبدیل می‌شود.

سیم‌پیچ‌ها ی مورد استفاده در برد تغذیه آیفون تصویری از نوع سوییچینگ بوده و دارای چندین پایه ورودی و خروجی است.

تعمیر برد تغذیه آیفون تصویری: سیم‌پیچ

برای تست کردن ترانس برد تغذیه، کافی است مولتی‌متر را در حالت اهم‌متر قرار داده و مقاومت هر سیم‌پیچ را بسنجیم. نکاتی که برای سالم بودن سیم‌پیچ‌ها باید مدنظر داشت عبارت اند از:

 • سیم‌پیچ‌ها دارای مقاومت بوده و اتصال کوتاه نشده باشند.
 • سیم‌پیچ‌های اولیه و ثانویه نباید به هم متصل شده باشند. برای تست این موضوع، مولتی‌متر را در حالت بازر قرار داده و دوسر اولیه و ثانویه را به مولتی‌متر بزنید. در صورت شنیدن صدای بوق ترانس خراب شده است.

سخن پایانی

همان‌طور که مشاهده کردید، خرابی برد‌های تغذیه می‌تواند دلایل متفاوتی داشته باشد. برای تشخیص اینکه برد را تعمیر یا تعویض کنیم ابتدا باید به عیب‌یابی قطعات برد پرداخته و نوع خرابی به وجود آمده مشخص شود. بسته به برند و مدل آیفون تصویری شما باید درنظر گرفت که تعمیر آن به صرفه است یا بهتر است برد آن را تعویض کنید. برای تشخیص دقیق تر این موضوع می‌توانید با ثبت رایگان سفارش خود در سایت خدمت از ما، از بین بهترین متخصصان تعمیر و نصب آیفون تصویری، برای رفع مشکل آیفون خود اقدام کنید.

فهرست